nikolai_tomas.jpg

Mgr. et Mgr. Tomáš Nikolai, Ph.D.

ORCID https://orcid.org/0000-0002-0104-7228


Studijní programy: 

Psychologie

Vyučované předměty: 

Psychologie zdravotní a klinická, Psychodiagnostika v klinickopsychologické praxi

Kontakt: 

nikolai@centrum.cz 

Konzultace:

po výuce nebo dle domluvy, PVŠPS Hekrova 

 

Stručné CV

Pracuje jako vedoucí psycholog Laboratoře neuropsychologie Neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy (1. LF UK) v Praze. Je klinickým psychologem, který se zabývá zejména neuropsychologií a diagnostikou kognitivních funkcí. Doktorské studium absolvoval v oboru Lékařská psychologie a psychopatologie na 1. LF UK, kde je rovněž školitelem. Vystudoval jednooborovou psychologii na Filozofické fakultě (FF) UK, kde rovněž obdržel magisterský titul v oboru pedagogika. Je zakládajícím členem České asociace pro neuropsychologii. Od roku 2018 je členem Rady Českomoravské psychologické společnosti. Dlouhodobě stážoval na prestižních zahraničních pracovištích (University College London, Velká Británie,  University of Tampere, Finsko, University of Amsterdam, Nizozemí aj.), pravidelně publikuje ve vědeckých časopisech. Pedagogicky působí na 1. LF UK a externě na Katedře psychologie FF UK a Pražské Vysoké Škole Psychosociálních Studií.

Web of Science ResearcherID: G-4883-2017

Researchgate

Poslední články

_ud04955.jpg

S potěšením Vám oznamujeme, že Národní akreditační úřad schválil akreditace našeho bakalářského a navazujícího magisterského studijního programu Psychologie.
Úplné znění rozhodnutí naleznete zde 

 

O akreditacích bakalářského a navazujícího magisterského studijního programu Sociální práce se zaměřením na komunikaci a aplikovanou psychoterapii dosud nebylo rozhodnuto.


Máme velkou radost, že s vámi můžeme sdílet rozhovor našeho kolegy Radka Trnky pro @PsychToday. Spolu s @drjamieaten, který rozhovor vedl, se dotkli mnoha témat od první vlny COVID-19 v ČR, přes znovunalezení pobytu v přírodě, které nám přinesla karanténa, rostoucí důležitosti fyzické a psychické odolnosti až po kvantovou antropologii.

Celý rozhovor čtěte ZDE 

30. 6. 2020
infografika_main_sources_of_fear_of_covid-19_1_.png

Ing. Radek Trnka, Ph.D.  v červnu 2020 publikoval článek týkající se psychologických dopadů pandemie covid-19 a podílel se na mezinárodní studii poskytování psychoterapie v době krizových opatření. První článek analyzuje traumatizaci české společnosti v prvních týdnech od vypuknutí epidemie covid-19 v České republice, a to na veřejně dostupných datech. Druhá studie potvrdila očekávaný významný nárůst poskytování péče přes internet a o něco méně i po telefonu. Zároveň se potvrdilo zachování celkového objemu péče v porovnání s dobou před pandemií. Zdá se, že velkou roli v dostupnosti péče hrálo umožnění plateb za poskytování psychoterapie vzdáleným přístupem zdravotními pojišťovnami v ČR. Z České republiky se průzkumu účastnilo 112 psychoterapeutů oslovených přes Českou asociaci pro psychoterapii.

Trnka, R., & Lorencova, R. (2020). Fear, anger, and media-induced trauma during the outbreak of COVID-19 in the Czech Republic. Psychological Trauma: Theory, Research, Practice, and Policy. https://doi.org/10.1037/tra0000675 
Plný text článku
(Q2 v kategoriích Psychiatrie,SSCI, a klinické psychologie)

Humer, E., Pieh, C., Kuska, M., Barke, A., Doering, B. K., Gossmann, K., Trnka, R., Meier, Z., Kascakova, N., Tavel, P., & Probst, T. (2020). Provision of Psychotherapy during the COVID-19 Pandemic among Czech, German and Slovak Psychotherapists. International Journal of Environmental Research and Public Health, 17(13), 4811. https://doi.org/10.3390/ijerph17134811
(Q1 v Public, Environmental & Occupational Health, SSCI)

15. 7. 2020
news-2.jpg

Přijímáme přihlášky na Pražskou psychoterapeutickou fakultu na školní rok 2020/21.

Víkendové studium v rámci celoživotního vzdělávání pro odborníky i veřejnost. Informace o studiu na PPF najdete zde, informace k přihlášení zde

31. 3. 2020