Aktuální informace PPF CŽV

Termíny fakultních víkendů na školní rok 2021 ‑ 2022:
17.-18.9.              22.-23.10.            26.-27.11.            28.-29.1.              25.-26.2.
25.-26.3.              22.-23.4.              20.-21.5.              17.-18.6.

Některé aktuální informace najdete i na facebooku školy, kde je také založena skupina pro posluchače PPF.

 

Současně s prezenční výukou probíhají online přenosy. Vzhledem k současné epidemiologické situaci je možné v listopadu využít online přenos bez omezení (tedy nezapočítá se do dvou možných online přenosů za rok). Kdo máte zájem o online přenos, napište na e-mail [javascript protected email] nejméně 1 den před přednáškovým víkendem. Zároveň prosím všechny, kteří přijdou na přednáškový víkend osobně na FFUK, aby mi také napsali na na e-mail [javascript protected email] do středy. (Chceme orientačně zjistit, kolik Vás přijde). Posluchači, kteří se účastní online, mají možnost komunikovat pouze pomocí chatu (tedy nikoliv přímou účastí svým hlasem), přenos probíhá na platformě MS Teams.

Všechny cykly seminářů proběhnou jako obvykle pouze prezenčně (kromě výkladu snů, který bude zároveň i online (o online odkaz je nutné požádat předem)).

 

Přihlášení na jednotlivý přednáškový víkend je možné přes e-shop zde Pražská psychoterapeutická fakulta - jednotlivý víkend 26.-27.11.2021. Prosím přihlaste se včas a plaťte raději kartou nebo tak, aby platba dorazila do čtvrtku. Také je možné zaplatit na místě (pokud budete platit sníženou cenu, vezměte si s sebou příslušný doklad).

 

Prosíme Vás na místě o dodržování hygienických opatření:
1. Přijďte pouze, pokud nemáte žádné příznaky onemocnění covid 19
2. V budově je nutné nosit respirátor (nanoroušku)
3. Pro vstup je nutné mít jedno z následujících potvrzení (budeme od Vás chtít podepsat, že potvrzení máte):
- Potvrzení o očkování: a) v případě 1. dávky: nejméně 22 dní od 1. dávky
                                      b) v případě 2 dávek: nejméně 22 dní a nejvíce 9 měsíců od 1. dávky
                                      c) v případě jednodávkové vakcíny: nejméně 14 dní od 1 dávky
- Potvrzení o prodělaném onemocnění (po skončení izolace, nejvíce 180 dní od 1. pozitivního testu)
4. Používejte prosím dezinfekci.

 

 

Jarní cyklus seminářů
Od listopadu si můžete kupovat kartičky na jarní cyklus seminářů březen – červen přes e-shop zde https://www.pvsps.cz/ppf-czv/platby-v-ramci-ppf/. Kartičku si vyzvednete pak během víkendu PPF. Jarní cyklus seminářů Prof. A. Hogenové bude pokračováním podzimního cyklu a zároveň se na něj mohou přihlásit i noví zájemci.
Program a popisy obsahu cyklů seminářů najdete zde https://www.pvsps.cz/seminare-a-vycviky/cykly-seminaru/.

Některé cykly seminářů se v době vládních opatření budou konat online. Až to půjde, budou pokračovat fyzicky na uvedených místech.
Rogersovská psychoterapie a Kreativní neverbální techniky se budou konat, pouze pokud to bude možné fyzicky.

Termíny zkoušek 2021 - 2022:
     únor                   ‑ zápočet po                                         I. ročníku              (cena 200 Kč)
    (Písemné práce je nutné zaslat nejpozději do 10.2.2022 na adresu: Dr.E.Růžičková, PVŠPS-PPF, Hekrova  805, Praha 4, 149 00, k ústnímu zápočtu je nutno se přihlásit na lednovém víkendu.)
    duben                ‑ zkouška po                                           II. ročníku            (cena 300 Kč)
    (přihlášky u na březnovém víkendu)
    červen, září      - obhajoba závěrečné práce po          III. ročníku          (cena 600 Kč)
    (práci je třeba zaslat do 15.května (konce srpna) na adresu: Dr.Růžičková, Hekrova 805, 149 00 P4.)

Na příští školní rok připravujeme mimo jiné tyto cykly přednášek:

K. Balcar: Logoterapie a existenciální analýza
K. Durecová: Kognitivně-behaviorální psychoterapie
Z. Foitová: Možnosti péče o dlouhodobě duševně nemocné

D. Holubová: Základy psychoanalytické psychoterapie
J. Kožnar: Psychologie a patologie lidské sexuality
M. Slaninka: Úvod do daseinsanalýzy

Víkendové semináře na podzim a v zimě
Program víkendových seminářů na jaro najdete zde. Semináře si můžete koupit přes e-shop.

 

Na webu najdete stránku, kde jsou všechny platby v rámci PPF přes e-shop (kromě víkendových seminářů, které mají svoji stránku) https://www.pvsps.cz/ppf-czv/platby-v-ramci-ppf/.

Psychoterapeutický výcvik
Bude se otevírat další pětiletý sebezkušenostní výcvik v psychodynamické psychoterapii, přihlášky již pouze pro muže do 30. 11. 2021, začátek jaro 2022.
Bude se otevírat další pětiletý sebezkušenostní výcvik v daseinsanalytické psychoterapii, přihlášky již pouze pro muže do 30. 11. 2021, začátek podzim-jaro 2021-22.

 
 

Vaše dojmy a názory
Uvítáme, když budete více využívat možnosti napsat své názory, dojmy, nápady k právě probíhajícímu víkendu a vhodíte je do krabičky k tomu určené. Zajímá nás, co si myslíte a jak to vidíte Vy.

 

Okénko sdělení a informací (na PPF v sobotu v 10.45)
Pohled do okénka sdělení a informací je oboustranný. Okénko je určeno posluchačům, je to místo, kde můžete ostatním sdělit něco, co považujete za důležité, co chcete, aby ostatní věděli, o co se chcete s ostatními podělit. Ke stejnému účelu slouží vedení fakulty a učitelům, kteří chtějí nebo potřebují s Vámi komunikovat. V okénku se podělujeme o radosti, které nás potkaly, starosti, které nás kruší, události, které nás těší a zajímají či zlobí. Způsob vyjádření je volný, může být i ve verších, obrazech či pohybu.

     

Milé kolegyně a kolegové,
rádi bychom Vás upozornili na existenci časopisu Revue pro psychoanalytickou psychoterapii a psychoanalýzu, který vydává Česká společnost pro psychoanalytickou psychoterapii (ČSPAP). Časopis obsahuje původní práce předních českých (V. Mikota, M. Šebek, V. Buriánek, H. Klímová, M. Hošková, D. Holub, S. Titl, J. Jakubů, T. Telerovský, V. Probstová aj.) a zahraničních (T. Ogden, W. Bion, O. Kernberg, D. Winnicott, L. Tischlerová, A. Bergstein a mnoho dalších) odborníků, které jsou zaměřené teoreticky i prakticky, najdete v nich často kazuistiky nebo kazuisitické zlomky; součástí jsou také recenze publikací z oboru, rozhovory, informace o aktivitách ČSPAP aj. Jednotlivá čísla jsou zaměřená tematicky, mohou být tedy trvale užitečná pro psychoterapeuty a další odborníky z příbuzných profesí, nejen psychoanalyticky zaměřené. Vychází dvakrát ročně. Nabízíme Vám ke koupi jednotlivá čísla a také možnost předplatného. Seznam s odkazy na obsah čísla, editorial a anotace článků najdete zde https://cspap.cz/revue/archiv/. Objednávky přes objednávkový formulář https://cspap.cz/revue/on-line-objednavka/. Uvítáme, když tuto informaci rozšíříte i mezi svými kolegy. Chtěli bychom udržet vysokou úroveň časopisu, proto vzhledem k vzrůstajícím nákladům na časopis hledáme sponzory a budeme rádi, když nám při tom pomůžete a upozorníte nás na možnosti v tomto směru (na e-mail [javascript protected email]). Děkujeme Vám.

 

Absolventi PPF:
Absolventi PPF (studenti, kteří uzavřeli studium a mají diplom) mají možnost navštěvovat jednotlivé víkendy PPF za sníženou cenu 200 Kč (za jeden víkend).

 

 

Ubytování
Informace pro zájemce o ubytování v budově školy PVŠPS (Hekrova 805, P 4):
Všichni posluchači, kteří chtějí tuto možnost využít, s sebou musí mít spacák nebo deku a karimatku (matrace nejsou k dispozici). K dispozici je kuchyňský kout s lednicí a sprcha. Budova je otevřena v pátek od 21.30 - 23.30 a v sobotu ráno do 8.00. Cena za zajištění noclehu je 70 Kč.

On-line časopis Psychoanalýza dnes
Doporučujeme on-line časopis Psychoanalýza dnes, kde si můžete přečíst zajímavé články.
 

Informace o knihách:

 

Mackesy Charlie: Chlapec, krtek, liška a kůň
Praha, Pragma, 2021
Tento laskavý, příběh je určen pro všechny čtenáře bez rozdílu věku.

 

Zakaria Fareed: Deset lekcí pro postpandemický svět
Praha, Prostor, 2021
Je to první pokus nahlédnout realitu, která se z globální katastrofy teprve vynoří a nebude pouhým návratem k zavedeným pořádkům. Zdravotní šlamastika je velkou tragedií. O tom není sporu. Zároveň je ale také šancí se v mnohém pohnout dopředu.

 

Reidová K.: Takový prima věk
Brno, Host 2021
Rasismus je zvláštní jev, nebotˇ rasistické postoje najdeme v duši takřka každého z nás. Tento jev má kořeny v jinakosti, což je pozoruhodný jev a v nedostatku „myství“, které je pohlcováno na sebe orientovaným „jástvím“.

 

Tevis, W.: Dámský gambit
Praha, Argo 2021
Strhující příběh o dospívání, šachách, feminizmu a nebezpečných návycích.

 

Gessenová, M.: Přežít autokracii
Brno, Host 2021
Ve své poslední knize propůjčuje Gessenová svoje zkušenosti z Ruska své domovině k analýze amerického selhání ve volbě i podlehnutí Donaldu Trumpovi. Jaké to paralely.

 

Čermák, Ivo; Šikl, Radovan (eds.): Příběh československé psychologie I. Rozhovory s osobnostmi oboru
Praha, Portál 2021
Unikátní projekt si dal za cíl vyzpovídat formou rozhovorů významné osobnosti české psychologie, které tento obor od poloviny 20. století etablovaly, a získané informace zasadit do širšího oborového rámce. Mnohdy fascinující životní příběhy nestorů české psychologie, vzpomínky na jejich učitele o tom všem vyprávějí např. Ferdinand Knobloch, Ivo Pondělíček, Jaro Křivohlavý, Pavel Říčan, Vladimír Smékal, Ivo Plaňava, Stanislav Kratochvíl aj.

 

Zimbardo, Philip; Harwig, Danie: Philip Zimbardo - Paměti psychologa
Praha, Portál 2021
V rámci Stanford Historical Society Oral History vznikly v roce 2017 nahrávky rozhovorů s předním současným psychologem Philip Zimbardem, který patří k nejznámějším současným psychologům na světě. Zimbardo vzpomíná na své drsné dětství za hospodářské krize v chudinské čtvrti New Yorku v rodině sicilských emigrantů, svou touhu studovat, která ho dostala z těchto poměrů až na vysokou školu, začátky psychologické praxe v laboratoři se zvířaty, přátelství se Stanley Milgramem. Velkou část věnuje vzpomínkám na atmosféru na univerzitě v 60. a 70. letech a na okolnosti, průběh a důsledky svého světoznámého Stanfordského experimentu.

 

Hillman, James; Shamdasani, Sonu: Nářek mrtvých
Praha, Portál, 2014
Rozhovor předního světového psychologa Jamese Hillmana, zakladatele hnutí archetypální psychologie, a uznávaného historika psychologie, znalce díla C. G. Junga a editora jeho Červené knihy Sonu Shamdasaniho, se odehrává na pozadí vydání Červené knihy a prochází tématy, která jsou z jejich pohledu důležitá pro moderní psychologii. Dotýká se vztahu živých a mrtvých v našich snech a fantaziích, otázek kreativity a výtvarného vyjádření, psychologie umění, narativní psychologie, hlubinné psychologie, významu křesťanství pro moderního člověka, vztahu člověka k minulosti. Rozhovor lze vnímat jako jeden z možných klíčů k porozumění Jungově Červené knize.

 

Perls, Frederick: Gestalt terapie - vzrušení a růst lidské osobnosti
Praha, Triton, 2020
Podává základní výklad gestalt terapie, ale není „lehkým“ čtením. Nelze ji číst jedním dechem, jak je tomu u mnoha populárních psychologických knížek. Zejména pro čtenáře, který se zatím neorientuje v základní teorii gestalt terapie, může být zpočátku těžkým soustem. Je to však základní práce pro seriózního studenta, který je připraven číst a studovat ji znovu, zažívat ji pomalu a trpělivě. Kniha poprvé vyšla před více než půlstoletím a o jejím vlivu na další generace psychologů a psychoterapeutů svědčí i její pravidelné reedice a překlady do všech světových jazyků. Pro současnou psychoterapii je důležitá i v současných pracích a praxi M. Timuláka, inspiruje českou DA terapii a její metody jsou stále užívány nejen v gestalt terapii, ale i jinde.

 

Růžička, J. (Ed.): Rozhovory v psychoterapii
Praha, Triton 2021
Klíčová psychoterapeutická otázka je rozhovor. Díky psychoterapii opakovaně zakoušíme, že poznání bez setkání nepřináší štěstí, úlevu, radost a mír v duši, nezmírní bolest. Setkání, které je lůnem mezilidských vztahů se zakládá a uskutečňuje v rozhovoru. Do knihy přispěli přední psychoterapeuti z Česka a ze Slovenska. V knize je zastoupena původní „terapie zaměřená na emoce“ od dvojice P.Mikoška a Ľ.Timulák, která vychází z psychoterapie zaměřené na člověka a gestalt terapie a první ryze daseinsanalytická metoda rozhovoru nazvaná vrozumívání, která vznikla na půdě kliniky Eset a Pražské vysoké škole psychosociálních studií. Jejím autorem je J. Růžička a spolupracovníci.

 

Perls, F.: Gestalt terapie - vzrušení a růst lidské osobnosti
Praha, Triton 2020
Kniha je základním textem představujícím teorii a praxi gestalt terapie, významného psychoterapeutického směru, který se objevuje v polovině 20. století. Jeho původce, Frederick Perls, ho uvedl jako výsledek svého celoživotního úsilí o rozvinutí nového psychoterapeutického modelu, který by důsledně vycházel z holistických a organizmických principů, a představoval tak alternativu k ortodoxní psychoanalytické doktríně nebo mechanistické behaviorální tradici.

 

LeJeune, Jenna; Luoma, Jason B.: Životní hodnoty v terapii
Praha, Portál 2021
Kniha je praktickým průvodcem v terapii. Na teorii akceptace se ukazuje, jak je možné pracovat s tématem životních hodnot.

 

Levy, Alexander:  Sbohem, mami, sbohem, tati. Jak se vyrovnat se smrtí rodičů
Praha, Portál, 2021
Jak se vypořádat se smrtí rodičů. Smrt rodičů je těžká, ale zvláštní věc. Často je to tak, že teprve s jejich úmrtím se stáváme dospělými.

 

Shawová, J.: Zlo. Věda o temných stránkách lidství
Praha: Paseka, 2020
Několik myšlenek z knihy: Označovat lidi za zlé je lenost. Technologie mohou nebezpečí ještě posilovat. Sexuální deviace jsou celkem běžné. Všechny nestvůry jsou lidé. Kultura nesmí promíjet krutost.

 

Woititz, J. G.: Dospělé děti alkoholiků
Praha: Portál, 2021
V důsledku absence rodičovské vřelosti a jasně definovaných hranic v dětství si například nejsou jisti tím, jaké chování je normální, lžou, mají sklon buď k mimořádné zodpovědnosti, nebo k mimořádné nezodpovědnosti, jsou impulzivní: Dané vzorce přetrvávají, dokud se z nich jejich nositelům nepodaří vyrůst.

 

Jung, Carl Gustav: Červená kniha
Praha: Portál 2010
Švýcarský psychoanalytik Carl Gustav Jung (1875–1961) patří k osobnostem, na kterých se už celá desetiletí s větším či menším nepochopením pasou celé hordy životopisců. O to větší událostí je vydání jeho zásadního a dosud nepublikovaného díla, které vrhá světlo na původ jeho psychologických teorií.

 

Harris, Sam: Spiritualita bez náboženství, aneb Probuzení
Praha: Dybbuk 2017
Kniha Spiritualita bez náboženství aneb Probuzení neurovědce, filozofa a proslulého skeptika, autora řady bestselerů Sama Harrise zkoumá podstatu vědomí, vysvětluje jak nejlépe meditovat a varuje před pochybnými guruy. Otřese většinou vašich nejzákladnějších domněnek o každodenním prožívání a může se stát, že vám prostě změní život.

 

Heryán, L.; Prokeš, J.; Pola, P.; Glogar, P.; Roule, T.; Vacík, P.: U ambonu
Praha: Portál 2020
Unikátní soubor duchovních promluv, které nejen zajímavě vykládají text Písma a související témata, ale zachycují i nové přemýšlení o tom, jak v moderním světě žít křesťanství, jak se vyrovnávat s nečekanými a zásadními zvraty, které představovala například daná krize, jak vystoupit ze zabydleného prožívání víry směrem k větší dospělosti a autenticitě.

 

Gardner, Howard: Dimenze myšlení
Praha: Portál 2018
Jedna z nejvlivnějších knih o vývojové psychologii, psychologii myšlení a o reformě vzdělávání představuje teorii „mnoha inteligencí“ s převratnými důsledky pro výchovu dětí a jejich školní vzdělávání. Autor v ní ukazuje, jak se vyvíjelo pojetí inteligence, a na základě výzkumů z oblasti psychologie, etnologie a dalších oborů dokazuje existenci nejméně sedmi relativně nezávislých druhů inteligence, které jsou různým lidem dány v různé míře. Jednotlivé vysoce rozvinuté inteligence autor ilustruje na příkladech ze života výrazných a známých osobností, rozborů jejich výroků a ukázek z jejich díla.Gardner je profesor pedagogických věd na Harvardově univerzitě a ředitel Projektu Zero zkoumajícího možnosti rozvoje lidského potenciálu. Je jedním z nejvlivnějších amerických myslitelů v oblasti reformy vzdělávání.

 

Benda, Jan: Všímavost a soucit se sebou
Praha: Portál 2019
Autor čtenáře uvádí do dnes populární všímavosti. Původně se jedná o buddhistický koncept cíleného zaměření na zážitky přítomné přítomnosti. Tu meditující ponechává bez hodnotících soudů a tím ji může prožívat klidně a naplno. Tato zkušenost přináší klid a světlo v duši. Mindfulness nebyla vypracována primárně jako psychoterapeutická metoda, ale v psychoterapii se využívá.

 

Zygmunt Bauman: Tekutá modernita
Praha: Portál 2020
Podle něj ideu tekuté modernity charakterizuje individualismus, narůstající pocit nejistoty a privatizace ambivalence. Jde o chaotické pokračování moderny, kdy jedinec může volně přejít z jedné sociální pozice do jiné. Tato situace je v dějinách lidstva nová. Co to znamená pro lidstvo? Příležitost najít nové významy lidských pospolitosti.

 

Roger Baker: Jak překonat panické ataky. Příručka s okamžitým účinkem proti strachu
Praha: Portál 2020
Lidé trpí záchvaty paniky po dlouhá staletí, přičemž jeden z nejhorších problémů při panické úzkostné poruše je, že člověk nechápe, co se děje. Pochopení je přitom jedním z klíčů k uzdravení.

 

E. H. Radingerová: Moudrost vlků
Praha: Mladá fronta, 2018
Tak jsem byl zahleděn do člověka, že teprve nedávno můj pohled nečekaně změnil náš malý pejsek. Doporučuji tentokrát tuto knihu.

 

Kamil Kalina, Ondřej Pěč, Karel Riegel: Poruchy osobnosti v 21. století: Diagnostika v teorii a praxi
Praha: Portál, 2019
Většina odborníků v oblasti poruch osobnosti se shoduje, že prognózu léčby těchto pacientů ovlivňuje především včasná a citlivá diagnostika. Ta řídí následnou volbu vhodných terapeutických postupů. Nejen profesionálům v oblasti duševního zdraví, ale i studentům příslušných oborů předkládáme publikaci, která nabízí cestu k porozumění poruchám osobnosti z pohledu nejnovějších poznatků na poli „evidence-based“ diagnostických systémů. V tomto kontextu teoreticky i prakticky představujeme alternativní model DSM-5 pro poruchy osobnosti a poukazujeme na jeho provázanost s modelem osobnostní psychopatologie O. F. Kernberga i modelem pro poruchy osobnosti v nadcházejícím MKN-11. Naší prioritou je nalezení člověka, jenž se skrývá za symptomatickým doprovodem. Zvýšenou pozornost proto věnujeme vymezení normálního a abnormálního osobnostního fungování pro porozumění diagnostickým souvislostem mezi poruchami osobnosti, poruchami závislostními a poruchami příjmu potravy.

 

Rüegg, Johann Caspar: Mozek, duše a tělo
Portál, Praha 2020
To, že strukturální změny v mozku, např. po zranění nebo při degenerativním onemocnění, ovlivňují naše chování, vědí vědci již poměrně dlouho. Ale jak naopak mozkovou strukturu ovlivňují zkušenosti s bolestí, strachem, depresí či dětskými traumaty? Jakým způsobem mají změny vztahů nebo proces psychoterapie či psychosomatické medicíny za následek neuronální restrukturalizaci? A jak může mozek a psychika ovlivnit zdraví našeho těla, zejména funkci srdce a krevního oběhu, funkci obranyschopnosti organismu proti infekcím a malignitám či funkci žláz s vnitřní sekrecí? Těmto a podobným otázkám složitých interakcí psychických a tělesných procesů se věnuje právě tato publikace.Šlachta Robert: Třicet let pod přísahou
Universum, Praha 2020
O podobu naší země, o její řízení a péči musíme toho vědět co nejvíce, neboť jako občané ji svěřujeme do rukou námi zvolených lidí tak, aby o ni pečovali co nejlépe. Proto musíme také vědět o tom, kdo a jak svoji práci vykonává. Robert Šlachta nás seznamuje s problémy, které se jen tak snadno nezískají, neboť jsou ukryty za zdmi státních institucí a dveřmi kanceláří vysoko postavených činitelů. Tu a tam nám je někdo pootevře – měli by to dělat naši zástupci samozřejmě a pravidelně – a my se můžeme podívat, kdo, kdy a jak republice, a tudíž i nám, škodí a není to vůbec hezké ke koukání. Zdá se, že Šlachta obstál a že svoje občanské povinnosti plnil a stále plní tak, že je nám příkladem. Je to kniha, která vzbudila velký ohlas.

 

Freud, Sigmund:  Přednášky k úvodu do psychoanalýzy
Praha: Portál, 2020
Freud nikdy nenapsal skutečnou učebnici psychoanalýzy. A tak se tomuto účelu nejvíc blíží jeho přednášky. Jejich první řadu přednesl mezi lety 1915 a 1917 v posluchárně Vídeňské psychiatrické kliniky tak, aby je pochopili i posluchači bez hlubšího psychiatrického vzdělání. Jeho způsob podání je živý a projevuje se v něm Freudova schopnost didaktického myšlení. Stavba přednášek vychází z toho, co je každému bezprostředně známo z vlastních prožitků. Tématem jsou tři klasické oblasti psychoanalytického zkoumání: chybné úkony, sny a neurotické symptomy. Přednášky jsou skvělým přehledem poznatků tzv. překladatelského období psychoanalýzy. Freud na tento projekt navázal v Nové řadě přednášek k úvodu do psychoanalýzy z roku 1933, ačkoli tato řada už nikdy před posluchači přednesena nebyla. Freud zde své poznatky reviduje a doplňuje a představuje mimo jiné strukturální model psychiky.
Jedná se o nejpřekládanější Freudovo dílo, které dodnes patří k povinným textům všech výukových psychoanalytických institutů – o ideální úvod k poznání psychoanalýzy, jak jej může podat jen jeho tvůrce sám.
Sigmund Freud (1856–1939), vídeňský neurolog a psychoterapeut, zakladatel psychoanalýzy.

 

Adler, Alfred: Smysl života
Praha: Portál, 2020
Dílo ze sklonku autorovy kariéry patří ke knihám, v nichž autor rekapituluje a shrnuje. Dává prostor tomu, aby završil své celoživotní názory. Na mnoha místech opakuje, co již dříve napsal, a zároveň jako by se zde pokusil shromáždit co nejvíce definicí toho, co zkoumá. Zkrátka tak nepřijdou pojmy jako „komplex méněcennosti“, „touha po moci“, „pořadí mezi sourozenci“, „pocit sounáležitosti“ či „rozmazlování“. Titulní pojem, „smysl života“, Adler chápe ve dvojím smyslu: Subjektivně se jedná o smysl, který člověk spatřuje ve svém životě, objektivně pak o to, co souvisí s reálnou schopností spolužití s druhými lidmi. Člověk, jemuž chybí tento objektivní smysl, je podle Adlera neurotický, psychotický, perverzní, závislý nebo kriminální. Kniha z roku 1933 bývá považována za poslední velký Adlerův spis.
Alfred Adler (1870–1937) se narodil na vídeňském předměstí do rodiny židovského obchodníka. Stal se lékařem a po počátečním příklonu k psychoanalýze se s Freudem rozešel a založil vlastní školu individuální psychologie. Nejvíce proslul svým pojednáním o souvislosti mezi pocitem méněcennosti a pudem k moci, které bylo částečně ovlivněno tím, že trpěl tělesným postižením.

 

Veronika Galusová: Sandtray - Život jako na dlani: Praktický manuál pro aplikaci terapie hrou v pískovišti
Praha: Pointa 2020
Co se o sobě člověk dozví při hře s figurkami na pískovišti? Sandtray je velmi efektivní a čím dál populárnější forma herní terapie. Už i v Česku úspěšně pomáhá dětem s poruchami chování a učení, lidem s posttraumatickým syndromem, s depresivní či úzkostnou poruchou, těm, kteří se vyrovnávají se ztrátou nebo kteří prostě hledají klíče k sebepoznání a osobnímu rozvoji.
Veronika Galusová je bývalou studentkou PPF a PVŠPS. Můžete si přečíst její závěrečnou práci na PPF zde.

 

Pöthe, Peter: Síla nevysloveného
Praha: Portál, 2020
Zkušený dětský psychoanalytický psychoterapeut popisuje a komentuje průběh léčby pěti dětí a dospívajících v rozmezí jednoho kalendářního roku. Text je rozdělen na jednotlivá terapeutická sezení několika klientů – chlapce z pěstounské péče, dospívající dívku zneužívanou v dětství, malého syna matky, která zemře v průběhu terapie na rakovinu, dívky agresivně se rozvádějících rodičů a mladého supervidovaného terapeuta z dětského domova –, která odrážejí teoretické znalosti, praktické i osobní zkušenosti autora v kontextu celoživotních příběhů jeho klientů. Publikace je napsaná odborně fundovaně, současně však poutavě a srozumitelně, díky čemu může sloužit nejen jako manuál psychoterapie dětí, ale poskytne i literární zážitek. Užitek z ní může mít široká čtenářská obec, odborníci pracující v oblasti psychologické péče o děti, studenti psychologie, rodiče i zájemci o psychoterapeutické příběhy.

 

Karel Nešpor: Přirozené způsoby zvládání stresu
Praha: Raabe 2019
Způsoby uvolnění a praktické rady, jak zvládat každodenní stres od MUDr. Karla Nešpora, CSc.. Publikace lehkým a humorným tónem provází způsoby uvolnění a poskytuje řadu praktických rad, jak zvládat každodenní stres. V úvodu knihy se čtenář ke své radosti dozví, že uvolnit se umí už odmalička. V další části publikace objeví konkrétní způsoby uvolnění a cesty k jejich zdokonalení. Závěr knihy se zabývá zvládáním stresu s ohledem na profesi, věk, zdravotní stav a další okolnosti. Kniha je určena nejen pracovníkům působícím v pomáhajících profesích, ale všem, kdo chtějí vnést do svého života více klidu.

 

Alvarová A.: Průmysl lži: Propaganda, konspirace a dezinformační válka. 2. rozšířené vydání
Praha:  Triton 2019
Alexandra Alvarová se rozhodla promluvit, abyste pochopili, jak snadnou kořist představujete pro politické marketéry. Proč jsem knihu psala? Důvodem je bezmoc, že prohráváme hybridní válku. Jistota, že jsou v ní Rusové dobří. Schopnost podívat se na věc bez despektu k soupeři. Bolest z nemožnosti vysvětlit lidem, které mám ráda, že se jejich hlav a srdcí zmocnil stejný duch panikařící nenávisti, jaký způsobil druhou světovou válku a který žene lidi do válek občanských. Chování jinak milých sousedů na vesnici, kde bydlí moji rodiče – kde příštích padesát let bude jediným cizincem Vietnamec v místní večerce. Chtěla jsem pomoci lidem, kteří mají pocit, že se zblázní z té hromady polopravd, výmyslů a manipulací, jež se odevšad valí jako voda z karlínských kanálů při povodni. Tato kniha vám ukáže, jak propagandu rozeznat a jak se jí bránit.

 

Kocáb, Michael: Vabank
Praha: Universum, 2019
Michael Kocáb vzal na sebe spolu s Michaelem Horáčkem takřka nemyslitelný úkol, totiž režírovat odchod okupačních vojsk po roce1989. Shodou okolností jsem měl na krátkou dobu možnost být u tohoto dění, a mohu proto říci, že to byl vysoce nebezpečný, nesmírně odvážný a tvořivě inteligentní počin, který u nás nemá obdoby. A tato kniha pamětí onu záslužnou činnost podrobně popisuje. Tímto se oba muži zapsali nesmazatelně do dějin našich národů. V psychoterapii se bez odvahy, angažovanosti i rizik člověk neobejde. Kocáb, jehož maminka je psychoterapeutka a otec angažovaný evangelický farář, byli Michaelovi skvělými vzory.

 

Frankl, E. Viktor: Teorie a terapie neuróz
Praha: Portál, 2019
V. Frankl navštívil Českou republiku několikrát. Setkání s nim bylo vždy velkou odbornou, kulturní a především lidskou událostí. Vzpomínám si na jeho přednášku a diskusi na Masarykově univerzitě v Brně, kdy přednášel o svých osobních zkušenostech z pobytu v nacistickém koncentračním táboře, a hluboce se mne dotknulo vyprávění o ztrátě své milované ženy po té, co byla sice osvobozena ze zajetí, ale zemřela na infekci, kterých bylo v táborech nepočítaně. Frankl patří k dalším dvěma velkým moravským mužům, kteří zanechali v psychoterapii nesmazatelné stopy. Vedle Husserla a Freuda byl Frankl dalším z mužů, kteří odešli z Moravy do německy mluvících zemí, kde rozvinuli svůj talent, uplatnili odvahu a vytrvalost při koncipování svého díla.

 

Štolbová, T. N.: Dcera padajícího listí
Praha: Triton, 2014
Kniha o opuštění dítěte matkou. Takové dalekosáhlé trauma, katastrofa, která potkala malé děvčátko, měla dalekosáhlé důsledky na její následující život. Jak se s tím pak vyrovnávala, dokumentuje doporučené dílo. Na jedné straně je předložen krušný život hluboce zraněné dívky, na straně druhé lidská houževnatost, odolnost a schopnost regenerace.

 

Schwanitz, D.: Vzdělanost jako živý dialog s minulostí
Praha: Prostor, 2019
Fascinujíc, zásadní kniha zvlášť potřebná v době úpadku vzdělanosti a kritického myšlení. Inspirující, přehledná a srozumitelná práce psaná lehkou rukou a s přátelským postojem ke čtenáři.

 

Anna Hogenová, Michal Slaninka: Žít z vlastního pramene: Rozhovory o životě a filosofii s Annou Hogenovou
Praha: Malvern, 2019
Žít z vlastního pramene znamená být usebrán, být u sebe. V tomto "u sebe" je zároveň přítomný celek, bytí, které prožíváme a ze kterého vždy poprvé a naposled žijeme. Otevírá se tady to vzácné, podstatné a posvátné. Vždyť nakonec bytí, otevřenost a pravdivost v životě nebo láska poukazují na totéž. Kniha rozhovorů s Annou Hogenovou je knihou o životě a živé filosofii, knihou o podstatném v životě.

 

Svend Brinkmann: Umění uměřenosti: Cesta ke spokojenosti v nespokojené době
Praha: Portál, 2019
Do mnoha jazyků přeložená kniha známého dánského psychologa pojednává o výhodách skromnějšího, uměřeného, nikoli na spotřebu zaměřeného života, který není založen na individualismu zahleděném do sebe a chrání jedince před manipulací agresivního trhu. Autor poukazuje na nereálnost nutkavé honby za štěstím, typické pro pozitivní myšlení prezentované v mnoha příručkách pro osobní růst, dokládá svou teorii množstvím zajímavých myšlenek moderních i starších filozofů, psychologů a sociologů a neotřelých termínů. Argumentuje z hlediska politického ve smyslu demokratické odpovědnosti za dění ve společnosti (jsme poháněni ke štěstí ve smyslu nekončícího množství možností, ale taková podoba štěstí je spíše zátěží), existenciálního (jsme posedlí touhou prožít toho co nejvíc, ale definuje nás nejen to, co děláme, ale i to, co neděláme), etického (žijeme v etickém zmatku, stále nové vjemy vedou k věčné nespokojenosti a mohou být i spouštěčem současné epidemie deprese), psychologického (brát si méně, než nám přísluší, má svou cenu) a estetického (hodnota spočívající v tom, že se dobrovolně vzdáme některých požitků).

 

Mark Tyrrell: Přerámování v terapii
Praha: Portál, 2019
Význam, který něčemu dáváme, nás může děsit nebo rozesmávat. V psychoterapii bývá základem klientova problému právě význam, který klient dává určité životní okolnosti. Z tohoto pohledu je přerámování – změna významu – jednou z ústředních metod efektivní terapie, s jejíž pomocí se klient může zbavit rigidního pohledu, přijmout sám sebe, objevit naději a otevřít se novým, příznivějším možnostem. Ve své stručné a praktické knize autor popisuje rozdíl mezi přímým a metaforickým přerámováním, dává tipy, jak tuto metodu účinně provádět, a předkládá nám ukázky z více než 80 psychoterapeutických kazuistik. Kniha je určena nejen terapeutům, ale vůbec všem, kdo chtějí sami zakusit nový pohled na staré významy a zlepšit svou schopnost flexibilního a prospěšného vnímání životních situací. 

Jordan B. Peterson: 12 pravidel pro život Protilátka proti chaosu
Praha: Argo, 2019
Co by měl znát každý člověk v moderním světě? ptá se renomovaný psycholog Jordan B. Peterson a jeho odpověď na tuto nesnadnou otázku v sobě jedinečně propojuje odvěké pravdy a ohromující objevy nejsoučasnějšího vědeckého výzkumu. Peterson dokáže být vtipný a překvapivý a vždy objevný. Vysvětluje nám, proč nebránit dětem v nebezpečných kouscích na skateboardu, jaký hrozný osud čeká člověka, který příliš rychle kritizuje, který je pomstychtivý, nenávistný a arogantní; a proč bychom měli pohladit každou kočku, kterou potkáme na ulici. Peterson rozebírá (sebe)kázeň a svobodu, dobrodružství a zodpovědnost, smysl života i víru v Boha; pouští se do překvapivých odboček a zase se vrací a destiluje poznání o lidském charakteru a osudu do dvanácti navenek jednoduchých pouček.o tom, jak vést správný život. Rozbíjí otřepané poučky týkající se vědy, víry a lidské přirozenosti a proměňuje a povznáší mysl i ducha svých čtenářů.
Peterson je obhájcem: zastáncem těch nejtradičnějších hodnot – zodpovědnosti za vlastní život i svět kolem sebe, víry v lidské společenství, zodpovědnosti vůči nadosobním hodnotám a vůči Bohu.

Mawer S.: Pražské jaro
Praha: Kniha Zlín, 2018
Převratné události roku 1968 vytvářejí fascinující kulisu pro chytře vystavěné drama sledující osudy čtyř lidí zaskočených ruskou invazí. Tenhle znamenitě napsaný příběh si vás jistě podmaní.

Joreš, A.: Inovovati budeš: Jak izraelská vynalézavost pomáhá k nápravě světa
Praha: Zeď, 2019
Kniha odkrývá starobylé kořeny izraelského inovativního ducha i toho, jak se toto úsilí zlepšit svět odráží na globální scéně.

Alice Feeney: Občas lžu. Jsem v kómatu, nevím, co se mi stalo
Ostrava: Domino, 2019
Amber je tím nejnespolehlivějším vypravěčem, jakého jste mohli v knize potkat. Většina knihy jsou právě její vzpomínky. Události předcházející kómatu, ale i hluboko zasuté vzpomínky na velmi podivné a traumatizující dětství. Za ničím nemůžete zabouchnout dveře dost hlasitě. Zvlášť, pokud je to kus sama sebe. Problém je, že nevíte, kdy se vaše minulost vynoří a přihlásí se o své místo na slunci.

Sidney Rosen:  Můj hlas půjde s tebou
Praha: Portál, 2019
Milton H. Erickson je nazýván nejvlivnějším hypnoterapeutem naší doby. Součástí jeho terapie byly naučné příběhy, které cestou šoku, překvapení či zmatení, s využitím otázek, hříček a hravého humoru, pomáhaly lidem vidět svou situaci v novém světle. Ve své knize sesbíral Sidney Rosen přes stovku takových příběhů, podaných doslovně tak, jak je Erickson vyprávěl, a doplněných užitečnými komentáři. Kniha nabízí vhled do Ericksonova myšlení a poskytuje čtenáři úvod do učení cestou příběhů s využitím hypnotické sugesce. Sidney Rosen je americký psychoterapeut, zakládající prezident New York Milton H. Erickson Society for Psychotherapy and Hypnosis, školitel eriksonovského přístupu k hypnoterapii a psychoterapii.
Milton H. Erickson byl americký psychiatr a psycholog, zakladatel nového přístupu k hypnóze (ericksonovská hypnóza) a jejímu využití v terapii. Jeho práce inspirovala přístupy krátké terapie, systemické terapie, na řešení zaměřené terapie a neurolingvistického programování.

Gregory Bateson: Ekologie mysli
Praha: Malvern 2018
Stěžejní dílo anglo-amerického antropologa Gregoryho Batesona se pokouší na podkladě poznatků kybernetiky, teorie systémů a teorie informace postihnout podstatu řádu a organizace živého světa. Pokrývá celou mimořádnou šíři vědeckých zájmů tohoto autora. Postupuje od antropologie přes psychologii, biologii a epistemologii až k otázkám soudobé ekologické krize. Od jiných multidisciplinárních projektů jej odlišuje snaha o přesné definice a důkladné rozpracování jednotlivých detailů společenského a přírodního dění. Psychologická část pak představuje povinnou četbu pro všechny psychoterapeuty a další profesionály, kteří se zabývají komunikací způsobu, jakým jsme si navykli přemýšlet.

 Ammann, Ruth; Kast, Verena; Riedel, Ingrid: Kniha obrazů
Praha: Portál, 2018
Kniha představuje unikátní výbor obrazů z archivu Institutu C. G. Junga v Curychu, který obsahuje více než 4 500 originálních maleb a kreseb vytvořených pacienty buď samotného C. G. Junga, nebo jeho spolupracovníků (J. Jacobiové) v letech 1917 až asi 1955. Výpravná kniha přibližuje téměř 200 reprodukcí, které tematicky rozděluje (hrozba, mandaly, tělesnost a sexualita, zmatek a zničení apod.) a dává je do kontextu Jungova psychologického myšlení a jeho terapeutické praxe. Ta v pacientech podporovala metodou aktivní imaginace, léčebnou a transformační sílu tvořivosti, díky které vznikala terapeuticky i esteticky pozoruhodná díla. Průlomová publikace odkrývá nejen dosud málo známé aspekty Jungovy terapeutické práce.

Lorenz, Konrad: Takzvané zlo
Praha: Portál, 2019
Konrad Lorenz (1903–1989) byl rakouský zoolog, zakladatel etologie. Jeho výzkumy týkající se chování zvířat (např. ptáků a ryb) ale oblast studia zvířat přesáhly a lze z nich vyvodit četné závěry pro psychologii, sociologii a etiku. Za přínos pro biologii i pro poznání člověka byla autorovi v roce 1973 udělena Nobelova cena za fyziologii a medicínu.
Takzvané zlo je asi nejznámější a nejkontroverznější kniha Konrada Lorenze, který se v ní zabývá tématem agrese. Dílo neodmyslitelně patří ke klíčovým textům etologie. Do své ucelené teorie agresivity, jejích příčin, funkcí a motivací, zahrnul také chování člověka, u nějž se agrese může snadno vymknout kontrole. Na základě rituálů, které agresi brzdí i ve zvířecí říši, se ovšem u lidí vyvíjejí pravidla morálky.

Benedict, Ruth: Kulturní vzorce
Praha: Portál, 2019
Ruth Benedict (1887–1948) byla americká kulturní antropoložka, představitelka kulturního relativismu.
Kniha Kulturní vzorce patří k nejznámějších klasickým dílům kulturní antropologie. Je zároveň teoretickým základem pro pochopení kulturního relativismu. K tomu autorka vybírá tři extrémní příklady kultur – pueblanský kmen Zuňiů z Nového Mexika, obyvatele ostrova Dobu poblíž Nové Guineje a západokanadské indiány Kwakiutly. Na jejich příkladech se snaží ukázat, že každá kultura má své morální a estetické prvky, jimž můžeme porozumět pouze tehdy, když budeme na kulturu nahlížet jako na celek a z hlediska jí samé. Každá kultura je zároveň autorkou vylíčena tak mistrně, že kniha je poutavou četbou i pro naprosté laiky.
Česky vyšla i její kniha Chryzantéma a meč (2013).

Jedlička, R., Koťa, J., Slavík, J., Pedagogická psychologie pro učitele.
Praha: Grada, 2018
Témata této zdařilé, srozumitelně napsané a vyvážené učebnice je v našich končinách ojedinělý počin.
V knize najdete m. j. tyto okruhy zájmu:                                 
• otázky výchovného poradenství a poskytování poradenských služeb
• psychosociální aspekty pedagogické psychologie, role školy a vzdělávání ve společnosti
• pedagogická autorita, specifika komunikace v pedagogickém procesu, řešení nedorozumění
• problematika agrese a podpory prosociálního chování
• text je doplněn medailonky význačných osobností oboru a obohacuje ho i řada ilustrací.

Černoušek, Michael: Děti a svět pohádek
Praha: Portál, 2019
Michael Černoušek byl můj přítel, spolužák a osobitý myslitel. Nesmírně nadaný jazykově, s velkou fantazií a invencí. Patřil k těm málo lidem, kteří nikdy nepsali a netvořili podle not establishmentu, ani nekopíroval vyježděné koleje tzv. „Smart Guys“. Je věčná škoda, že podlehnul démonu, se kterým není radno si zahrávat. Čest jeho památce!

Pohádky mají ve vývoji malého dítěte nezastupitelné místo. Vnášejí do jeho světa smysl a řád a nabízejí mu polarizované, srozumitelné obrazy dobra a zla a podporují rozvoj citového prožívání, sdělují mu informace o mravních dimenzích lidského života a mají i terapeutickou hodnotu. Kniha přináší studie o jednotlivých pohádkách: Popelka (o sourozenecké rivalitě, čistotnosti, o odpoutávání od matky), Perníková chaloupka (o sourozenecké solidaritě, o nenasytnosti, o proměnách mateřské postavy, o vývoji k nezávislosti), Sněhurka a sedm trpaslíků (o žárlivosti, narcismu, otcovské zradě a každodenní práci), Princ Bajaja (o mýtu hrdiny, maskulinitě, o chlapeckém ideálu, o symbolice trojky), Dlouhý, Široký a Bystrozraký (o boji proti zlu, o přechodových rituálech, o dostatečně dobrém otci a identifikaci s ním), Červená karkulka (o pokušení, o lykantropii, o vztahu dívenky k maskulinitě, o nevyzrálé erotice, o existenciální krizi puberty). Dále kniha obsahuje studie Význam čertů v pohádkách (zlehčení zla, vykonavatelé trestu) a Pohádky jako průprava k řešení problémů a Pohádky a dvojí tvář ideálu (o problému ztotožňování a o přitažlivosti špatného ideálu).
Michal Černoušek (1945–2005) byl český vysokoškolský pedagog, psycholog a publicista. Napsal větší počet prací z oblasti psychologie, obecné, ale i ekologické, psychologie médií a komunikace a dějin psychiatrického myšlení.

Hopper, E., Weinberg, H. (eds.): Sociální nevědomí u osob, skupin a společností - 3. díl: Základová matrix – nové pohledy a přístupy
Praha: IRENE, 2018
Sociální nevědomí III - porozumění pro události dějin i pro vztahy mezi lidmi, v malé skupině i velké společnosti: nový, zajímavý pohled poskytuje mladá disciplína - skupinová analýza. Zde je třetí díl úspěšné řady v českém překladu. Vhodné jako příručka i jako potěšení z chytré četby.

Honzák, F., Honzák, R.: Čas psychopatů
Praha: Galén, 2018
Psychopatů – tedy správně lidí trpících disociální poruchou osobnosti – je ve společnosti odjakživa vždy stabilní procento. Ať se pohybujeme kdekoli, je prakticky nemožné se těmto antisociálním parazitům zcela vyhnout – je možné, že mezi ně patří náš soused, nadřízený, volený politik nebo v horším případě rodinný příslušník. Text, v němž spojili síly bratři Radkin a František Honzákovi, pojímá problematiku psychopatie opravdu důsledně. Z Radkinova pojednání se dozvíme, co vlastně psychopatie je, jaké jsou její projevy a příčiny a proč je vhodné při kontaktu s tímto „člověkem bez pocitu strachu“ vzít nohy na ramena. Oba pak v symbióze lékaře a historika v zevrubném dějinném exkurzu čtenáře podrobně seznamují s „dobrými i zlými“ psychopaty, kteří se svým jednáním dokázali zapsat do dějin, a to od doby antických božstev po žhavou současnost.

Alfred Adler: Člověk, jaký je
Praha: Portál, 2018
Kniha Člověk, jaký je bývá považována za Adlerovo stěžejní dílo a jakousi učebnici individuální psychologie. Adler zde srozumitelným způsobem představuje své základní myšlenky týkající se například komplexu méněcennosti a pudu k moci, vlivu společnosti na vývoj jednotlivce, vztahu muže a ženy či sourozeneckých konstelací. V druhé části knihy se autor zaměřuje na popis charakteru a výklad některých konkrétních charakterových rysů. Adler svým výkladem poskytuje vodítka, jak utvářet své každodenní vztahy, a nechává projevit své přesvědčení, že člověk je bytost, která se může rozhodovat, je zodpovědná za své chování a dokáže se v případě potřeby změnit. Kniha v češtině vychází po více než 80 letech.

Mattias Stolen Due: Pečujte o svůj vztah
Praha: Portál, 2018
Cesta k pozitivní změně partnerského vztahu nepřináší žádný zázračný návod na štěstí, ale pracuje s tím, co má dvojice stále ještě k dispozici a může to změnit. Velmi jemná, citlivá a čtivá příručka doplněná motivačními otázkami vychází z předpokladu, že lidé nejsou jen hříčkami vnějších okolností a instinktů. Chtějí-li si udržet dlouhodobý vztah, je třeba k němu přistupovat zodpovědně, vyvolávat změny a dosažené cíle normalizovat a zvnitřnit. Autor poskytuje cenné rady, jak rozpadu vztahů předcházet, nikoli řešit teprve jeho následky: Zjistěte, co můžete udělat sami. Buďte dobrým přítelem. Zaměřte se na to dobré. Mluvte o problémech. Chápejte svého partnera. Vyprávějte o sobě. Dotýkejte se navzájem. Berte v úvahu vnější vlivy.

Arnold Van Gennep: Přechodové rituály
Praha: Portál, 2018
Kniha francouzského antropologa, religionisty a etnologa Arnolda van Gennepa z roku 1909 patří k jeho nejznámějším a stala se klasickým dílem o přechodových rituálech. Formuluje v ní svou klasifikaci těchto rituálů a věnuje se oblastem, jako je těhotenství a porod, narození a dětství, iniciační rituál, zásnuby a svatba, pohřební rituály. Van Gennep se pokouší seskupit všechny obřadní sekvence, které provázejí přechod od jedné situace k druhé. Každý přechodový rituál podle něj obsahuje tři sekvence: rituály odluky, rituály pomezní a rituály sloučení. Jejich funkcí je vytvořit bezpečný rámec pro transformaci, jíž jedinec prochází, a umožnit vědomé prožití této změny (společenské) role. To dovolí nejen přijetí nové role, ale následně i převzetí zodpovědnosti. Tyto myšlenky jsou stále aktuální a setkávají se i v současné společnosti s novou vlnou zájmu, o čemž svědčí vědomé obnovování různých typů takových rituálů.
Arnold van Gennep (1873–1957) byl významný francouzský antropolog, religionista a etnolog.

Anne Rooney: Příběh psychologie: Od duchů k psychoterapii: naše mysl v průběhu věků
Praha: Omega, 2018
Od duchů k psychoterapii: naše mysl v průběhu věků Psychologie – zpočátku pouhé odvětví filozofie, nyní svébytná disciplína úzce propojená s neurologií a fyziologií. Kniha pojímá vývoj této vědní disciplíny v náboženském, filozofickém, antropologickém i lékařském kontextu. Předkládá medailonky význačných osobností, jakými byli John Locke, David Hume, Jean Piaget či Noam Chomsky, zkoumá vědomé, nevědomé a podvědomé modely Sigmunda Freuda i C.G.Junga, pojednává o využití psychologie v sociologii, právu a podnikání. Titul je doplněn více než 100 barevnými fotografiemi.

Zimbardo, P.; Coulombová, N. D.: „Odpojený muž“ Jak technologie připravuje muže o mužství a co s tím
Praha: Grada, 2017
Mezinárodně uznávaný psycholog Philip Zimbardo ve spolupráci s kolegyní Nikitou Coulombovou ukazují, jak se mužnost ocitá v krizi. Upozorňují na zoufalou neschopnost současných mladíků dospět a odolat nástrahám virtuální reality. Alarmující apel vzbudil celosvětový zájem odborníků i veřejnosti.

Vymětal, J.: Úvod do psychoterapie. 3., aktualizované a doplněné vydání
Praha: Grada, 2010
Kniha je základní prezentací oboru psychoterapie, který se rozvíjí především díky psychologickým vědám a nalézá své uplatnění například ve zdravotnické praxi a poradenství. Mapuje vznik, vývoj a současný stav oboru, postihuje teoretické a praktické stránky léčby psychologickými prostředky, aplikační oblasti apod.

Paulík, Ivo: Výletní trasy. Ottův atlas, Česká republika
Praha: Ottovo nakladatelství, 2016
Kniha měsíce. Tentokrát úplně z jiné kapsy. Rozhodujete se, kam na výlet? Nemůžete se doma dohodnout, zda vyrazit raději do přírody, za památkami či zda se pokusit nějak skloubit obě varianty? Tradiční průvodce Ottův atlas, tentokrát zaměřený na výletní trasy po České republice, se vám stane vděčným společníkem. Trasu totiž naplánuje za vás. A vy už si jen vyberete, kam vyrazíte.

Winnicott, Donald W.: Hraní a realita
Praha: Portál, 2018
Jaké má tvořivost kořeny a jak je můžeme rozvíjet, ať už v sobě nebo ve druhých? Kniha odpovídá nejen na tyto otázky, ale věnuje se základním tématům individuálního já a jeho vztahu s vnějším světem. Po představení teorie přechodového objektu a přechodových jevů Winnicott líčí, jak se v podpůrném prostředí při dostatečně dobré péči matky či mateřské postavy rozvíjí vědomí vlastního já, jeho vymezení vůči vnějšímu světu a co se odehrává v prostoru mezi vnitřní subjektivní a vnější objektivně vnímanou realitou.

Heinz-Peter Röhr: Cesty z úzkosti a deprese. O štěstí lásky k sobě samému
Praha: Portál, 2012
Úspěch, kariéra a blahobyt představují pro mnohé naplnění životního štěstí. Navzdory tomu všemu však v naší kultuře trpí stále více lidí úzkostnými stavy, pocity nespokojenosti, frustrací, nejistotou a depresemi. Autor si klade otázku, co nám brání vést spojený život. Na pozadí grimmovské pohádky Ďábel se třemi zlatými vlasy se zamýšlí nad podstatnými prvky pravé životní spokojenosti. S pomocí srozumitelných kazuistik a praktických cvičení nám ukazuje cestu ke klíči k životní spokojenosti – k lásce k sobě samým.

Fromm; Erich: Strach ze svobody
Praha: Portál, 2014
Strach ze svobody patří k nejznámějším dílům Ericha Fromma, který ji napsal během exilového pobytu ve Spojených státech, kam musel utéci před Hitlerovým nacismem. Vzhledem k tomu, že lidem z demokratických společností se navzdory faktům zdálo neuvěřitelné, že by nacistickou ideologii i praxi aktivně podporovaly široké vrstvy německého národa, považoval Fromm za nutné vysvětlit psychologické kořeny tohoto úděsného jevu. Výstižně poukazuje na fakt dvojznačnosti lidské svobody, jež se může stát otevřením možností, stejně jako cestou do úzkosti z osamění a izolace. Je-li svoboda pojímána oním druhým způsobem, svádí do pasti autoritářství, destruktivity či konformismu. Fromm ve svém díle pátrá, kdy takový strach ze svobody vznikl a co jej podpořilo, a přes všechna svá zjištění se domnívá, že je v lidských schopnostech stát se sebou samým skrze tvorbu, smyslovou radost, lásku či práci.

Delfos, M. F.: Pověz mi… Jak vést profesionální rozhovor s dětmi mezi 4 a 12 lety
Praha: Portál 2018
Holandská psycholožka popisuje možnosti, jak zjistit, co si děti opravdu myslí a co prožívají, aniž bychom jimi manipulovali. Jak se máme dětí ptát? Jak s nimi hovořit o jejich smutku, úzkostech, fantaziích či sexualitě? Techniky a postupy, které můžeme využít, se liší podle věku, a autorka je ve své knize podrobně popisuje. Kniha se dočkala již více než deseti vydání. Publikace je určena pro odborníky, kteří pracují s dětmi.

Šlepecký, M., Praško, J., Kotiánová, A., Vyskočilová, J.: Třetí vlna v kognitivně-behaviorální terapii
Praha: Portál 2018
Kniha přibližuje nové přístupy, které vznikly v kognitivně-behaviorální terapii (KBT) v posledních desetiletích a bývají označovány jako třetí vlna v KBT. Ty se více zaměřují na analýzu hluboce zakořeněných vzorců uvažování a chování, jež vznikly u jedinců, kteří byli v raném dětství vystaveni škodlivému působení a u nichž v důsledku toho vznikly obtížně měnitelné způsoby uvažování a chování. Třetí vlna s sebou přinesla širokou integraci s jinými psychoterapeutickými směry, jako je gestaltterapie, existenciální psychoterapie, interpersonální psychoterapie, ego-psychologie, systemická terapie, buddhistické a jógové strategie a přístupy rodinné či narativní terapie. Cílem knihy je inspirovat širokou psychoterapeutickou obec a rozšířit možnosti jejich práce.

Rob Preece: Moudrost cítění - Jak pracovat s emocemi s využitím poznatků buddhismu a západní psychologie
Brno: Barrister & Principal, 2017
Rob Preece vytyčuje cestu terénem emocí v jejich vztahu k buddhistické praxi, přičemž ukazuje, že i když jsou emoce opravdu tím, co se v buddhistickém učení označuje jako „skandhy“ (složky iluzorního „já“), můžeme se toho na základě těchto skandh mnoho naučit. Autor čerpá z vlastních zkušeností s emocemi a meditací, které získal prostřednictvím svého studia tibetského buddhismu a psychoterapie, a ukazuje, jak může práce s emocemi doplnit meditační praxi.

Fromm, Erich: Umění naslouchat
Praha: Portál, 2018
Analytik se v jeho pojetí učí vycházet především sám se sebou a je sám sobě nejbližším pacientem, takže pacient se v určitém smyslu stává jeho analytikem. Soubor zde předkládaných textů je přepisem nahrávek Frommových přednášek a rozhovorů, které tak mají povahu mluveného slova a důležitým způsobem charakterizují Ericha Fromma jakožto člověka. Fromm jakožto Žid v roce 1933 emigroval do Spojených států. Konec života strávil ve Švýcarsku. V Portálu vyšly jeho knihy Strach ze svobody (2014), Umění milovat (2015), Umění být (2016).

Dan B. Allender: Léčba zraněného srdce. Bolest ze sexuálního zneužití a naděje na proměnu
Praha: Triton 2018
Kniha Dana Allendera Zraněné srdce pomohla statisícům lidí vyrovnat se s pohlavním zneužíváním v minulosti. V této publikaci autor otvírá další dveře do duší obětí znásilnění, incestu, sextingu, sexuální šikany apod., které jsou zahlceny pocity bezmoci, zahanbení a viny. Prožitky obětí nebagatelizuje, ani nepředkládá laciné odpovědi; nazývá zlo zlem a osvětluje cestu k obnovené radosti. Věnuje se i dosud víceméně tabuizovaným momentům aktu zneužití (tělesné reakce). To všechno uvolňuje prostor pro zpracování traumatu a umenšení jeho přesahů do dalšího života.

M. Scott Peck: Lidé lži. Psychologie lidského zla
Praha: Portál 2018
Projevy lidského zla a jeho podstatu zkoumá jak z vědeckého, psychologického a psychiatrického hlediska, tak z pohledu široce chápaného křesťanství. Autor vychází ze své bohaté terapeutické praxe, živě přibližuje několik výrazných příběhů, s nimiž se během své práce setkal, včetně účasti na exorcismu, a rozbor problému lidského zla rozšiřuje o otázky narcismu, kolektivní viny, pohodlnosti a lhostejnosti. Peckův odborný zájem nezůstává jen u analýzy, vede k úvahám o osobní spiritualitě člověka a zdůrazňuje zásadní roli lásky a dobra jak v životě, tak v terapeutické práci. Morgan Scott Peck byl americký psychiatr a spisovatel. V Portále vyšly jeho knihy Postel u okna, V jiném rytmu a Přátelská sněhová vločka.

Virginia M. Axline: DIBS v hľadaní seba samého
Bratislava: Vydavateľstvo F 2017
Slávny, hlboký príbeh emočne strateného dieťaťa, ktoré našlo svoju cestu späť. Toto je príbeh o tom, ako dokázal výjsť von na slnko, za životom…ako sa mu podarilo s námahou objavovať seba samého, čo ho priviedlo späť do sveta ostatných detí.
Virginia M. Axline, jedna zo zakladateliek terapie hrou, opisuje verne priebeh stretávania sa s chlapcom, ktorý sa nevedel zaradiť medzi ľudí. Jej prístup je plný lásky, rešpektu, jednoduchosti a múdrosti.

Jung, Carl Gustav: Aspekty mužství
Praha: Portál 2017     
Jung vlastní psychologický přístup považoval za své „osobní vyznání“, a tak není divu, že i jeho způsob, jakým pojednává o mužství, je způsobem, jak se vyrovnat s komplikovaným vztahem k vlastnímu otci. Ve svém výboru se tak zaměřuje například na problematiku mužského hrdiny jako toho, kdo se snaží získat vědomou nezávislost na nevědomých, instinktivních silách reprezentovaných matkou. Neopomíjí téma ženství (animy) v mužích a mužství (anima) v ženách. Zahrnuje stati, kde se Jung zabývá otcem nebo kde zpracovává téma Logu a Erótu, ducha či alchymického sjednocení protikladů. Výbor je významným příspěvkem k poznání díla C. G. Junga a tématu, které je dodnes vysoce aktuální.

Maslow, A. H.: Náboženství, hodnoty a vrcholné zážitky
Nadační fond Holar, Brno 2017
V moderní společnosti, v níž skomírá náboženský život a selhává sekulární výuka hodnot a spirituality, mohou takové „záblesky nebe“ lidem pomoci nalézt odpovědi na fundamentální otázky a koneckonců dát jejich životům smysl. Vrcholné zážitky nejen umožňují lidem orientovat se a činit zodpovědná životní rozhodnutí, ale z hlediska bytí mnohdy samy o sobě mají zásadní hodnotu – mohou být prostředkem k dosažení nových cílů a nalezení nových životních hodnot a pochopení jejich smyslu.

Lowen, A.: Jazyk těla
Portál, Praha 2017
Autor rozvíjí myšlenku, že propojení tělesného a duševního života je potřeba převést do samotné terapeutické praxe a pracovat nejen s myslí, ale i s tělem. Staví na přesvědčení, že lidé se jasněji vyjadřují pohybem těla než slovem.

Oliver Sacks
byl autorem třinácti obdivuhodných a zneklidňujících knih, z nichž tu první vydal ve svých sedmatřiceti letech. Jeho díla nezměnila svět, avšak významně změnila pohled na nemocné trpící nervovými a duševními chorobami.

Sacks, O.: Na čem si stojím
Dybbuk, Praha, 2009
Hlavním podnětem k sepsání této knihy bylo pro autora jeho obyčejné zranění se zvláštními následky, které utrpěl při nehodě v horách. Oliver Sacks se tak ocitl v postavení pacienta, jehož rutinní chirurgická léčba se zkomplikovala a on na vlastní kůži prožil to, co prožívají jiní pacienti, a co pak bylo předmětem jeho celoživotního bádání. Strhující a výjimečně otevřená výpověď lékaře-pacienta.

Sacks, O.: Migréna
Dybbuk, Praha, 2012
Sacks ukazuje, že migréna z jeho pohledu není nepřítel, jehož je třeba se co nejrychleji zbavit. Je to naopak životně důležité sdělení organismu, kterému je nutno naslouchat, porozumět mu a adekvátně na něj reagovat. Jelikož migréna se vyznačuje mnoha odlišnými projevy, které se mohou výrazně lišit od pacienta k pacientovi, je třeba vždy zvolit individuální přístup beroucí ohled na pacientovu anamnézu, rodinnou historii, biologické a psychologické pozadí.

Smékal, V.: Psychologie duchovního života
Brno: Cesta 2017
Dílo renomovaného psychologa prof. Vladimíra Smékala se zabývá mnoha úrovněmi vztahu mezi psychologií a spiritualitou. Vysvětluje, co je to duchovní život a jaké má účinky na psychiku, seznamuje s významnými názory na otázky existence duše a její funkce a možnosti, pojednává o vědomí, osobnosti a o souvislostech mezi typovou strukturou osobnosti a povahou jejího duchovního života.

Schovanec J.: Vítejte v Autistánu
Praha: Paseka, Pasparta 2017
Přízračná stanice londýnského metra, orientální bazar, exotická gastronomie Balúčistánu… Josef Schovanec, muž s autismem a s doktorátem z filozofie, nás v souboru krátkých svižných textů zve na originální cestu po nejrozmanitějších zemích, o nichž díky svým bezprostředním zkušenostem a neokázalému úsudku dokáže vyprávět fascinující věci.
Více než čtyři desítky vtipných kapitol staví otázku, co je a co není normální, do naprosto nového světla. A na základě vlastního autorova příběhu přesvědčivě ukazují, jak se dá handicap proměnit ve výhodu. Není divu, že ho milují čtenáři i účastníci jeho zábavných přednášek po celém světě.

Earl Hopper (ed.), Haim Weinberg (ed.): Sociální nevědomí u osob, skupin a společností - 1. díl: Převážně teorie
IRENE, Praha 2015
Kniha Sociální nevědomí přináší texty autorů z celého světa. Erudovaní psychoterapeuti, skupinoví analytici vysvětlují skryté motivace a síly, které dávají do pohybu malé lidské skupiny i velké společnosti. Podobně jako psychoanalýza může poskytovat objasnění motivací a inspiraci k lepšímu rozhodování v životě jedinců, analýza sociálního nevědomí může pomoci lidským celkům k prohlédnutí a sebezáchově.

Earl Hopper (ed.), Haim Weinberg (ed.): Sociální nevědomí u osob, skupin a společností - 2. díl: Převážně základové matrice
IRENE, Praha 2016
Zatímco první díl především definuje pojem „sociální nevědomí“ v rámci perspektivy skupinové analýzy, díl druhý přináší příklady z různých kultur, zejména na základě studia traumat a ústředních mýtů. Přináší studie o smyslu tří mýtů: o obětování Izáka, o stavbě babylonské věže a rozbor tradičních příběhů drúzské komunity z hlediska jejího sociálního nevědomí.