Cílem vzdělávacího programu Psycholog ve zdravotnictví je osvojení teoretických znalostí a praktických dovedností, které jsou předpokladem pro získání odborné způsobilosti pro práci ve zdravotnictví. Rozhodnutí o udělení akreditace naleznete zde.
Do kvalifikačního kurzu Psycholog ve zdravotnictví může být přijat:
Program kurzu Psycholog ve zdravotnictví je rozložen do dvou semestrů, celkový rozsah kurzu je jeden rok. Výuka bude probíhat formou blokové výuky jednotlivých modulů.
Kvalifikační kurz Psycholog ve zdravotnictví bude ukončen po absolvování všech stanovených modulů teoretické a praktické části závěrečnou zkouškou před zkušební komisí. Podmínky průběhu závěrečné zkoušky určuje vyhláška č. 337/2017 Sb.:
§ 15
Obsah, průběh a hodnocení závěrečné zkoušky
(1) Závěrečná zkouška akreditovaného kvalifikačního kurzu se skládá z praktické a teoretické části a koná se zpravidla v jednom dni. Praktická část závěrečné zkoušky předchází části teoretické; v případě, že je praktická část závěrečné zkoušky hodnocena neprospěl, v teoretické části závěrečné zkoušky se nepokračuje a celkové hodnocení závěrečné zkoušky zní „neprospěl“.
(2) Před zahájením závěrečné zkoušky uchazeč prokáže svoji totožnost. O předložení dokladu o totožnosti je proveden záznam do protokolu o závěrečné zkoušce. Skládá-li se závěrečná zkouška z více částí, může být prokázání totožnosti požadováno při každé části zkoušky.
(3) Obsah a rozsah závěrečné zkoušky akreditovaného kvalifikačního kurzu odpovídá obsahu a rozsahu znalostí a dovedností stanovených vzdělávacím programem k získání odborné způsobilosti příslušného zdravotnického povolání.
(4) Teoretická část závěrečné zkoušky spočívá v odpovědi alespoň na 3 odborné otázky. Otázky z teoretické a praktické části zkoušky se losují a zaznamenávají do protokolu o závěrečné zkoušce. Po vylosování otázek poskytne zkušební komise přiměřený čas na přípravu odpovědi, nejméně 15 minut.
(5) Za praktickou část se považuje
a) úspěšné provedení praktických výkonů, nebo
b) analýza předložených ošetřovatelských nebo laboratorně diagnostických problémů.
Způsob vykonání praktické části závěrečné zkoušky se zaznamenává do protokolu o závěrečné zkoušce.
(6) Výsledek každé části závěrečné zkoušky a celkové hodnocení závěrečné zkoušky se hodnotí prospěl nebo neprospěl.
(7) V případě, že odpověď na některou ze zadaných otázek v teoretické části nebyla dostačující, ale uchazeč neprokázal zásadní neznalosti, může zkušební komise umožnit losování doplňující otázky. Vylosování doplňující otázky lze umožnit pouze jednou v celém průběhu zkoušky. Znění doplňující otázky se zaznamenává rovněž do protokolu o závěrečné zkoušce. Pokud je odpověď na některou z otázek teoretické části závěrečné zkoušky i po případné doplňující otázce klasifikována neprospěl nebo pokud je praktická část klasifikována neprospěl, celkové hodnocení závěrečné zkoušky zní „neprospěl“.
Po úspěšném vykonání závěrečné zkoušky obdrží absolvent nejdéle do 30 dnů ode dne úspěšného vykonání závěrečné zkoušky osvědčení o získané odborné způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání na tiskopise vydaném Pražskou vysokou školou psychosociálních studií, s.r.o.
§ 16
Neúčast na závěrečné zkoušce, odstoupení od závěrečné zkoušky, její opakování
(1) Nemůže-li se uchazeč dostavit k závěrečné zkoušce v termínu, na který byl pozván, může svou neúčast omluvit akreditovanému zařízení. Za omluvu se považuje
a) písemná omluva doručená akreditovanému zařízení před termínem závěrečné zkoušky,
b) v případě závažného důvodu písemná omluva doručená akreditovanému zařízení do 10 kalendářních dnů po termínu konání závěrečné zkoušky, nebo
c) odstoupení od kterékoliv části závěrečné zkoušky před jejím zahájením.
(2) Omluví-li se uchazeč, může se přihlásit k závěrečné zkoušce v nejbližším následujícím termínu, pokud je to z organizačních důvodů možné.
(3) Pokud uchazeč odstoupí od kterékoliv části závěrečné zkoušky po vylosování otázek nebo v jejím dalším průběhu, je hodnocen, jako by při závěrečné zkoušce neprospěl.
(4) Nedostaví-li se uchazeč k závěrečné zkoušce bez omluvy, je hodnocen, jako by při závěrečné zkoušce neprospěl.
(5) Pokud uchazeč u kterékoliv části závěrečné zkoušky neprospěl, může tuto část závěrečné zkoušky vykonat nejdříve za 2 měsíce od termínu konání této části závěrečné zkoušky.
Cena kurzu:
Předpokládaná cena kurzu Psycholog ve zdravotnictví činí 9.000,- Kč.
V ceně programu nejsou zahrnuty náklady na učebnice a další pomůcky, ubytování, stravu a dopravu účastníků vzdělávání.
Zájemci budou přijímáni do vzdělávacího programu v pořadí podle přijatých přihlášek, rozhodující je datum doručení přihlášky na výše uvedenou e- mailovou adresu.
Počet účastníků je z organizačních důvodů omezen. Všem zájemcům zašle organizátor pokyny k platbě a pozvánku na první vzdělávací modul.
Podrobný časový harmonogram studia obdrží účastníci při zahájení vzdělávacího programu.
Místo konání:
Pražská vysoká škola psychosociálních studií, s.r.o.
Hekrova 805
149 00 Praha 4
První pomoc a zajišťování zdravotní péče v mimořádných a krizových situacích, přednášející PhDr. Lenka Sentivanová
Zdravotnická legislativa, přednášející Mgr. Milan Milner
Organizace a řízení zdravotnické péče, přednášející PhDr. Lenka Sentivanová
Zdravotnická dokumentace, přednášející Mgr. Jaroslava Mrkvičková, MBA
Etika ve zdravotnictví, přednášející Mgr. Martina Kukolová
Podpora a ochrana veřejného zdraví, přednášející MUDr. Ladislav Šimeček
Základy farmakologie, přednášející MUDr. Radmila Schneiderová
Zdravotnická praxe
Závěrečná zkouška
Kapacita kurzu:
30 osob