Psychologie, Sociální politika a sociální práce
Biologie, anatomie a fyziologie I a II pro program psychologie; Zdraví a nemoc I a II pro program sociální práce;
PVŠPS Hekrova 805, e-mail: defyyana@gmail.com
PVŠPS Hekrova 805 – po předchozí domluvě
Lékařská fakulta ( nyní 3. LF UK), všeobecné lékařství, absolutorium v r. 1983, poté interní aspirantura, disertační práce na téma vliv světla a osvětlení na fyziologické a psychologické funkce obhájena v r. 1989, pokračuje vědecká práce v Státním zdravotním ústavu - výzkum, publikační a přednášková činnost v oblasti sick building syndrom. V r. 1998 touha po změně, OSVČ - konzultace, lektorská a publikační činnost pro odbornou veřejnost, poté vedoucí odboru životního prostředí na ÚMČ Praha 8 a po 4 letech práce na komunální úrovni v r. 2003 pokorně zpět do Státního zdravotního ústavu na pozici koordinátora EU projektů v oblasti nerovností ve zdraví. Toto téma prochází celým dalším působením konkretizováno na práci s populacemi ohroženými chudobou a sociálním vyloučením. Na podzim 2019 ukončena aktivní kariéra ve Státním zdravotním ústavu. Po absolvování certifikovaného kurzu lektor tance v r. 2018 výuka moderního tance pro děti, konzultace pro projekt Efektivní podpora zdraví pro osoby ohrožené chudobou a sociálním vyloučením.
S potěšením Vám oznamujeme, že Národní akreditační úřad schválil akreditace našeho bakalářského a navazujícího magisterského studijního programu Psychologie.
Úplné znění rozhodnutí naleznete zde
Dále jsme obdrželi akreditaci bakalářského studijního programu Sociální práce se zaměřením na komunikaci a aplikovanou psychoterapii. Rozhodnutí naleznete zde
Máme velkou radost, že s vámi můžeme sdílet rozhovor našeho kolegy Radka Trnky pro @PsychToday. Spolu s @drjamieaten, který rozhovor vedl, se dotkli mnoha témat od první vlny COVID-19 v ČR, přes znovunalezení pobytu v přírodě, které nám přinesla karanténa, rostoucí důležitosti fyzické a psychické odolnosti až po kvantovou antropologii.
Celý rozhovor čtěte ZDE
Historicky druhý projekt Interní grantové agentury PVŠPS byl doveden ke zdárnému konci. Mgr. Filip Havlík s kolegy publikovali svou studii, díky které jsou nyní k dispozici mj. normativní údaje pro Brief Visuospatial Memory Test, neuropsychologický test vizuoprostorové paměti, a to pro českou dospělou populaci (N=920).
Havlík, F., Mana, J., Dušek, P., Jech, R., Růžička, E., Kopeček, M., Georgi, H., & Bezdíček, O. (2020). Brief Visuospatial Memory Test-Revised: Normative Data and Clinical Utility of Learning Indices in Parkinson’s Disease. Journal of Clinical and Experimental Neuropsychology, 42(10), 1099-1110. https://doi.org/10.1080/13803395.2020.1845303
Kolegovi Ing. Radkovi Trnkovi, Ph.D. vyšel 24.11.2020 článek, který rozvíjí současnou diskuzi o vymezení lidského subjektu v rámci teoretické psychologie a ukazuje limity postmoderního přístupu pro pochopení lidského prožívání.
Sharing policy SAGE umožňuje sdílet verzi rukopisu přijatou k publikaci (accepted version). Proto si zájemci mohou přečíst plný text.
Trnka, R. (2020). New materialism and postmodern subject models fail to explain human memory and self-awareness: A comment on Tobias-Renstrøm and Køppe (2020). Theory & Psychology, 095935432097375. https://doi.org/10.1177/0959354320973757
Ing. Radek Trnka, Ph.D. v červnu 2020 publikoval článek týkající se psychologických dopadů pandemie covid-19 a podílel se na mezinárodní studii poskytování psychoterapie v době krizových opatření. První článek analyzuje traumatizaci české společnosti v prvních týdnech od vypuknutí epidemie covid-19 v České republice, a to na veřejně dostupných datech. Druhá studie potvrdila očekávaný významný nárůst poskytování péče přes internet a o něco méně i po telefonu. Zároveň se potvrdilo zachování celkového objemu péče v porovnání s dobou před pandemií. Zdá se, že velkou roli v dostupnosti péče hrálo umožnění plateb za poskytování psychoterapie vzdáleným přístupem zdravotními pojišťovnami v ČR. Z České republiky se průzkumu účastnilo 112 psychoterapeutů oslovených přes Českou asociaci pro psychoterapii.
Trnka, R., & Lorencova, R. (2020). Fear, anger, and media-induced trauma during the outbreak of COVID-19 in the Czech Republic. Psychological Trauma: Theory, Research, Practice, and Policy. https://doi.org/10.1037/tra0000675
Plný text článku
(Q2 v kategoriích Psychiatrie,SSCI, a klinické psychologie)
Humer, E., Pieh, C., Kuska, M., Barke, A., Doering, B. K., Gossmann, K., Trnka, R., Meier, Z., Kascakova, N., Tavel, P., & Probst, T. (2020). Provision of Psychotherapy during the COVID-19 Pandemic among Czech, German and Slovak Psychotherapists. International Journal of Environmental Research and Public Health, 17(13), 4811. https://doi.org/10.3390/ijerph17134811
(Q1 v Public, Environmental & Occupational Health, SSCI)
Víkendové studium v rámci celoživotního vzdělávání pro odborníky i veřejnost. Informace o studiu na PPF najdete zde, informace k přihlášení zde.