Základní informace o psychoterapeutickém výcviku na PPF:
- Psychoterapeutický výcvik obsahuje čtyři součásti: sebezkušenostní část, teorii, praxi a supervizi. K dosažení kompletního psychoterapeutického vzdělání je nutné absolvovat všechny čtyři součásti.
- Většina výcviků pořádaných PPF je schálená jako komplexní vzdělávací program v psychoterapii pro zdravotnictví Psychoterapeutickou společností Lékařské společnosti ČLS JEP.
- PPF vydává potvrzení pro absolvování některé z částí programu a osvědčení pro ty, kteří absolvují úplné psychoterapeutické vzdělání.
- K samostatnému vykonávání psychoterapie je nutné mít kromě psychoterapeutického vzdělání vysokoškolské magisterské vzdělání v některé pomáhající profesi (medicína, psychologie, sociální práce apod.).
Pro práci ve zdravotnictví (kde je psychoterapie hrazena pojišťovnou) je v současné době kromě psychoterapeutického vzdělání podmínkou následující vzdělání:
- medicína + atestace z psychiatrie (výjimečně z jiného oboru) + funkční specializace (certifikovaný kurz) z psychoterapie,
- psychologie + atestace z klinické psychologie + funkční specializace (certifikovaný kurz) z psychoterapie.
Výcvik v psychodynamické psychoterapii
Výcvik je schválen Českou psychoterapeutickou společností ČLS JEP pro zdravotnictví a certifikován Českou asociací pro psychoterapii.
Výcvik je zaměřen na dynamiku komunity a skupinových dějů jak aktuální povahy, tak souvislostí s dětstvím, dospíváním či významnými událostmi života. Pracuje se s jevy, které se nazývají nevědomí, obrany, přenos a protipřenos, což jsou pojmy svojí povahou psychoanalytické. Součástí dějů jsou psychosomatické jevy, sny, krize, psychotraumata, ale také významné události pozitivní a nadějné.
Komunitní zkušenost
Výcvik probíhá ve společenství zpravidla dvou či tří výcvikových skupin. V komunitě se lidé setkávají během společných činností v průběhu celého dne. Organizovanou částí komunitního setkání jsou ranní komunitní sezení a večerní kluby. V komunitě probíhají některé aktivity, které patří jak do oblasti zkušenosti tak vzdělávání. Smyslem komunity je pěstování a reflexe života v lidských společenstvích.
Sebezkušenostní skupina
Skupinová zkušenost probíhá v malých skupinkách. Setkání jsou intimní a pro ostatní členy komunity uzavřená. Obsahují především postupné setkávání se sebou samým a s druhými lidmi.
Skupina pracuje s psychodynamickými postupy a metodami, setkáte se však i s prvky jiných škol a směrů(gestalterapie, arteterapie či terapie rodinné).
Sebezkušenostní část má za úkol:
a) sebepoznání, náhled a vhled do struktury osobního i rodinného vývoje, jeho potencí i patologie.
b) zrání a osobní růst
c) posílení vlastního "já"
d) hledání kapacit ke zvýšení sociální inteligence
e) zlepšení komunikačních dovedností
f) posilování odolnosti v sociální zátěži
g) konfrontace s vlastními symptomy a poruchami.
h) náhled do psychosomatických souvislostí
i) zkušenost s abreakcí, vhledem, učením a dalšími účinnými faktory psychoterapie.
Během výcviku se kromě vedoucích skupin setkáte také s psychoterapeuty, kteří Vám ukáží některé důležité psychoterapeutické techniky a postupy, které se provádějí v podobných nebo odlišných psychoterapeutických školách a přístupech.
Program zahrnuje mimo jiné:
- Práci se životopisnými údaji, jejich psychodynamickým významem a vlivem na současné mezilidské vztahy a psychické stavy.
- Interpersonální skupina je orientována na přenosové činitele, které ovlivňují běžné mezilidské vztahy.
- Práci s přenosem a protipřenosem v procesu skupinového a komunitního dění.
- Práce s reálnými vztahy ve skupině a komunitě.
- Práci se skupinovými jevy a zákonitostmi malé sociální skupiny.
- Edukaci komunikačních dovedností a jejich předpokladů, jako např. akceptace, kongruence, empatie, autentičnost, zvládání komunikačně obtížných situací, asertivní chování v atmosféře respektu a sociálního bezpečí.
- Komunita se využívá jako bazální společenství pro analýzu přenosu, protipřenosu a zdravého způsobu navazování a udržování vztahu, je rovněž testovacím prostředím psychoterapeutické práce ve skupině.
- Komunita slouží zároveň jako realitní testový prostor výcviku pro frekventanty i pro vedoucí výcviku.
- Klubová činnost obsahuje vzdělávací aktivity zábavné, relaxační, odpočinkové a společenské.
- Některé skupiny či komunity mohou využít pro ukotvení realitních faktorů komunitu k návštěvě rodinných příslušníků, či blízkých lidí frekventantů.
Přihlášení na psychodynamický psychoterapeutický výcvik:
Přijetí uchazečů do výcviku - podmínky:
- Věk při nástupu do výcviku nejméně 25 let.
- Alespoň středoškolské vzdělání s maturitou a práce v pomáhající profesi nebo alespoň započaté humanitní VŠ vzdělání. Psychoterapeutické vzdělání je určeno především lékařům, klinickým psychologům a jiným pracovníkům pomáhajících profesí.
- Nepřítomnost zdravotních potíže a osobnostních rysů, které by znemožňovaly zdárně absolvovat podmínky psychoterapeutického vzdělávání.
- Úspěšné absolvování výběrového pohovoru, v němž.se posuzují osobnostní předpoklady a motivace uchazečů pro psychoterapeutickou práci a možnost využití získaných vědomostí a dovedností v profesní praxi.
Než se přihlásíte do výcviku, doporučujeme Vám přečíst si Pravidla pro psychodynamické výcviky, které začaly od roku 2013
K přihlášení je třeba poslat (na adresu PVŠPS, Studijní oddělení, Hekrova 805, 149 00, Praha 4, nebo e-mailem na provozni@pvsps.cz):
- přihlášku
- neformální životopis v rozsahu 5 stran. Neformální životopis je výhradním majetkem uchazečů a s jejich souhlasem do nich mohou nahlížet výcvikoví lektoři.
Termín přihlášení a otevření nového výcviku je uveden níže (u příslušného výcviku). Na základě Vaší přihlášky dostanete písemnou pozvánku k výběrovému pohovoru (poplatek za pohovor je 600 Kč).
Po absolvování pohovoru budou uchazeči písemně informováni o přijetí/nepřijetí do výcviku.
Informace: na provozním oddělení (Ing. Větrovcová) na telefonu 267 913 634 nebo e-mailu provozni@pvsps.cz
Aktuálně otevírané psychodynamické psychoterapeutické výcviky:
Psychodynamický výcvik
Vedoucí výcviku: PhDr. Hrubá Kateřina - Mgr. Hrubý Radovan, Mgr. Janský Jaroslav - PhDr. Prokešová Petra
Předpokládaný začátek: léto-podzim 2023
Přihlášky (životopis): do 31. 5. 2023
Informace si můžete stáhnout také ve formátu Wordu.