Cena: | 2 400 Kč |
Snížená cena | 1 950 Kč i Snížená cena platí pro studenty denního studia, nezaměstnané, matky na mateřské dovolené, matky samoživitelky a invalidní důchodce. V případě uplatnění slevy pošlete prosím kopii dokladu, který Vás ke slevě opravňuje. |
Seznámil jsem se s obchodními podmínkami tohoto e-shopu a souhlasím s nimi.
Seznámil jsem se s podmínkami zpracovávání a ochrany osobních údajů na tomto e-shopu a souhlasím s nimi.
Termín | 17.-18.11.2022 čt 12:00-20:00; pá 9:00-18:00 |
Místo konání | PVŠPS, Hekrova 805, Praha 4 (https://www.pvsps.cz/nase-skola/kontakty…) |
Podle Bruna Bettelheima (Man’s Soul, 1984) Freud napsal v dopise Carlu G. Jungovi, že psychoanalýza je ve svém základu uzdravování skrze lásku. Freudovo pojetí lidského vědomí jako duše vychází z řeckého mýtu o mileneckém zápase krásy (psyché) a lásky (Eróta). Není tak psychoterapie láskyplnou péčí o duši? Ale je vůbec láska? A je-li to více než chemie, co je to milovat sebe či druhého? Jaké formy a vztahové možnosti nám láska nabízí? Mění se lásky a milování s vývojem člověka? Jak nemiluje Bůh? V semináři se ponoříme do dialogů o lásce mezi filozofy, religionisty, v imaginaci umělců a v zážitcích, o kterých vedeme většinu našich rozhovorů.
Seminář je členěn na teoretické části, praktická cvičení a sebezkušenostní skupinovou práci. Budeme studovat, jak naše milování a neschopnost milovat utváří lidský vesmír – hledání smyslu života. Mezi tématy budou:
1. Formy lásky v antice a biblické imaginaci – např. proč doktor filozofie je milovník moudrosti či láska je silná jako smrt?
2. Bůh je láska – jak se tomu dá rozumět? Je láska výlučná, polyamorní či nepodmíněná? Je sexuální či spirituální?
3. Intimita, blízkost, osamocení, plody lásky
4. Romantické, sexuální a genderové r/evoluce – jaké jsou vztahové možnosti lásky? Jsou vrozené či neomezené v imaginací?
5. Práce ve skupinách:
a) naše příběhy: smysl lidského života v možnostech a troskotání lásky
b) na závěr: sdílení námi vybraných textů, hudby, pohybů, obrazů o lásce
Martin Beck Matuštík obdržel PhD z filozofie na Fordham University v New Yorku, studoval u prof. J. Habermase ve Frankfurtu a po roce 1989 dvakrát hostoval jako Fulbright profesor na FFUK, FHS a v CTS na Filozofickém ústavu v Praze. Od roku 1991 učil filozofii na Purdue University, Indiana. Od roku 2008 působil jako řádný profesor filozofie a religionistiky na Arizona State University, kde založil magisterské studium zaměřené na etickou a kontemplativní péči o duši pro sociální a pastorální práci. Pracoval jako dobrovolník v Hospice of the Valley (Phoenix, největší neziskový hospic v USA). Vede semináře o traumatu a transgenerační paměti, existencialismu a etice nápravy po holokaustu. Přemýšlí a píše o budoucnosti člověka, nových hodnotách a rozšiřování vědomí v éře umělé inteligence. V češtině publikoval Neklid doby: Eseje o radikálním zlu a jiných úzkostech dneška (Filosofia 2006). www.martinbeckmatustik.blog