Cena: | 4 800 Kč i Cena za 2 setkání |
Snížená cena | 3 900 Kč i Snížená cena platí pro studenty denního studia, nezaměstnané, matky na mateřské dovolené, matky samoživitelky a invalidní důchodce. V případě uplatnění slevy pošlete prosím kopii dokladu, který Vás ke slevě opravňuje. |
Seznámil jsem se s obchodními podmínkami tohoto e-shopu a souhlasím s nimi.
Seznámil jsem se s podmínkami zpracovávání a ochrany osobních údajů na tomto e-shopu a souhlasím s nimi.
Termín | 27.-28.10.2022 a 16.-17.2.2023, vždy čt 12:00-20:00; pá 9:00-18:00 |
Místo konání | PVŠPS, Hekrova 805, Praha 4 (https://www.pvsps.cz/nase-skola/kontakty…) |
Budeme zkoumat, jak klasická pojetí člověka formují filozofické a duchovní otázky o smrti a umírání. K jakým proměnám dochází v moderní existenciální imaginaci o smyslu lidského života?
Jak se lidská pojetí smrti a umírání vyvíjejí ve vztahu k transgenerační paměti? Jak se proměňují ve futurologické éře infobiotechnologické revoluce a rozšiřování vědomí?
1. seminář: O smrti a umírání: Filozofické a duchovní otázky
Od Platóna a Buddhy k Maimonidovi, Heideggerovi a Kűbler-Rossové teoretici a praktikové sókratovské péče o duši připouštějí, že postoje ke smrti a umírání rýsují cestu k pochopení lidské existence. Ukazuje přerušení života smrtí na jakousi jinou kontinuitu, anebo jsou duchovní tradice ve své podstatě popřením smrti?
Celý dvousemestrální cyklus semináře (O smrti a umírání I a II) je členěn na teoretické části, praktická cvičení a sebezkušenostní skupinovou práci. Budeme studovat, jak představy o člověku ovlivňují pojetí smrti a jaký význam má ne/smrtelnost pro život: Teorie lidské existence dle vybrané literatury a duchovních tradic – od řecké péče o duši (dualismus – Platón; epifenomenalismus – Epikúros; hylemorfická teorie – Aristotelés), přes židovská a křesťanská pojetí vzkříšení těla, jejich středověkou integraci u Maimonida a Tomáše Akvinského, až k současné buddhistické kontemplativní péči o umírající.
2. Seminář: O smrti a umírání II: Budoucnost smrti
Jakým způsobem se vypořádáváme s transgeneračně neodpustitelnou minulostí? Jaké formy paměti a vědomí nám umožňují nezatíženou přítomnost a otevřenou budoucnost, a tedy i dobrou smrt? Tyto otázky jsou předmětem studia osobních i kolektivních transgeneračních traumat (např. generace zatížené totalitními režimy a genocidami) a vyvstávají z nepředmětných výzev přicházejících z budoucnosti.
Celý dvousemestrální cyklus semináře (O smrti a umírání I a II) je členěn na teoretické části, praktická cvičení a sebezkušenostní skupinovou práci. Budeme studovat, jak transgenerační paměť a trauma ovlivňují pojetí smrti. Jaký význam má budoucnost ne/smrtelnosti pro žití v přítomnosti?
Martin Beck Matuštík obdržel PhD z filozofie na Fordham University v New Yorku, studoval u prof. J. Habermase ve Frankfurtu a po roce 1989 dvakrát hostoval jako Fulbright profesor na FFUK, FHS a v CTS na Filozofickém ústavu v Praze. Od roku 1991 učil filozofii na Purdue University, Indiana. Od roku 2008 působil jako řádný profesor filozofie a religionistiky na Arizona State University, kde založil magisterské studium zaměřené na etickou a kontemplativní péči o duši pro sociální a pastorální práci. Pracoval jako dobrovolník v Hospice of the Valley (Phoenix, největší neziskový hospic v USA). Vede semináře o traumatu a transgenerační paměti, existencialismu a etice nápravy po holokaustu. Přemýšlí a píše o budoucnosti člověka, nových hodnotách a rozšiřování vědomí v éře umělé inteligence. V češtině publikoval Neklid doby: Eseje o radikálním zlu a jiných úzkostech dneška (Filosofia 2006). www.martinbeckmatustik.blog